1 września w Spiczynie odbyły się uroczystości związane ze 110. rocznicą działalności strażaków ochotników w tej gminie. Były odznaczenia, przemówienia a na koniec zabawa.

O początkach działania w Spiczynie strażaków ochotników można mówić od momentu kiedy jeden z mieszkańców miejscowości – Zygmunt Gregorowicz, za 100 rubli ufundował ręczną sikawkę, specjalistyczną drabinę oraz kilka bosaków i tłumic. Na tej bazie sprzętowej powstała zorganizowana Straż Ogniowa w Spiczynie.

Pierwszym większym wyzwaniem, z którym musieli zmierzyć się strażacy ze Spiczyna były pożary wsi Charlęż, Spiczyn, Zawieprzyce, Jawidz, Stawek, Januszówka, które w wybuchły w 1914 roku w wyniku walk wojsk rosyjskich z oddziałami sojuszu Niemiec i Austro-Węgier. Niestety działania strażaków były mało skuteczne. Głównie z powodu gęstej zabudowy drewnianych, krytych strzechą budynków spaliła się większość gospodarstw. Kolejny duży pożar, który ogarnął w 1921 roku fabrykę cykorii w Zawieprzycach miał tragiczne skutki. Ogień przenosił się błyskawicznie napędzany silnymi podmuchami wiatru, tak ze spaliła się cała wieś po lewej stornie drogi do Kolonii Zawieprzyce. Nie pomogła druga sikawka i beczka na wodę ufundowane przez gminę, oprócz dużych strat materialnych, w tym pożarze zginęło dziewięcioro mieszkańców wsi.

Do dzisiaj strażacy ze Spiczyna pamiętają też 19 marca 1926 roku, kiedy to wybuchł pożar w pałacu w Kijanach. Szkoła rolnicza w Kijanach spłonęła niemal cała, a życie straciło dwóch strażaków (Bolesław Kłos i Jan Szalast), którzy starali się uratować książki ze szkolnej biblioteki.

W ponad 100-letniej historii strażaków ochotników ze Spiczyna było jeszcze wiele akcji gaszenia pożarów, później też ratowania ofiar wypadków drogowych, ale również w czasie II wojny światowej walka z okupantem w szeregach miejscowych oddziałów partyzanckich. Obecnie OSP Spiczyn jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a na wyposażeniu ma dwa wozy bojowe i wiele innego potrzebnego specjalistycznego sprzętu.

Łęczna 4 września 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876