W Wólce Bieleckiej znajduje się rekonstrukcja słowiańskiego grodziska, z pobliskiego Klarowa. Słowiański Gród to ośrodek spotkań z „żywą historią” okresu średniowiecza. Jest to jedyna na Lubelszczyźnie rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodziska, z obiektami obronnymi, kultowymi i podgrodziem. 8 czerwca odbędą się tam obchody XV-lecia funkcjonowania ośrodka.

Ośrodek organizuje widowiska plenerowe prezentujące zwyczaje Słowian, warsztaty rzemiosła i kuchni słowiańskiej. Wkraczając na teren obiektu przenosimy się w odległe czasy naszych przodków. Dzielni wojowie, piękne białogłowy, ciekawe pokazy oraz gry i zabawy historyczne to atrakcje, którym wielu się nie oprze. Realizowane w grodzie przedsięwzięcia mają spory poziom edukacyjny i poznawczy zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i pasjonatów historii.

Sama nazwa Ośrodka „Choina - Horodyszcze” to połączenie potocznego określenia miejsca przez miejscową ludność - „choina”, oraz staroruskiego - „horodyszcze„ co znaczy gród.

Program jubileuszowych uroczystości na plakacie.

 

Łęczna 7 czerwca 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876