II Pieszy Rajd Pamięci kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” odbędzie się w sobotę 18 maja 2019 r. Jego uczestnicy wyruszą o godz. 9 z Placu Kościuszki w Łęcznej. Organizatorami Rajdu są Narodowa Łęczna, władze miasta oraz starostwo w Łęcznej.

Program rajdu zakłada odwiedziny miejsca śmierci „Uskoka” w Nowogrodzie, a także cmentarz w Kijanach, na którym znajduje się pamiątkowy obelisk poświęcony kpt. Brońskiemu. Trasa, jaką pokonają uczestnicy wynosi około 15 kilometrów. Ostatnim etapem rajdu będą Zawieprzyce, gdzie na terenie zespołu pałacowo-parkowego odbędzie się piknik. Organizatorzy przygotowują m.in. ognisko z poczęstunkiem, zjazd tyrolski czy prezentację obozu partyzanckiego. Wystawienie stanowiska promocyjnego zapowiedziała również 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Trasę rajdu pokonają również motocykliści z Łęczyńskiego Stowarzyszenia „Patria”.

Rajd ma upamiętnić legendarnego dowódcę partyzanckiego z okolic Łęcznej. Odbędzie się on na trzy dni przed 70. rocznicą śmierci „Uskoka”. Ponadto, właśnie 18 maja miną 72 lata od bitwy, jaką w okolicach Zawieprzyc stoczył jeden z patroli podległych kpt. Brońskiemu. Dowodził nim st. sierż. Walenty Waśkowicz ps. „Strzała”.

Organizatorzy zapraszają na rajd wszystkich mieszkańców Łęcznej, a swoją obecność zapowiadają również przedstawiciele innych miejscowości z Lubelszczyzny, a nawet Kielc czy Łodzi. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, żeby pokonać pieszo całą trasę może dołączyć do uczestników w dowolnym momencie. Szczegóły wydarzenia na bieżąco podawane są na profilu grupy Narodowa Łęczna.

Łęczna 15 maja

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876