Ogólnopolski strajk nauczycieli planowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ma się rozpocząć w poniedziałek, 8 kwietnia, tuż przed egzaminami po ósmej klasie i egzaminem gimnazjalnym. Ma trwać do odwołania, aż nie zostanie spełniony postulat podwyżek dla wszystkich pracowników oświaty o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Podano już ogólnopolskie wyniki referendum strajkowego nauczycieli. Jak poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz, do pozwu zbiorowego weszło ok. 80 proc. placówek edukacyjnych (na Lubelszczyźnie 75 proc.), a za strajkiem w tych placówkach opowiedziało się 85-90 proc. pracowników. Podobne wyniki zanotowano w placówkach oświatowych powiatu łęczyńskiego.

W gminie Puchaczów w strajku chcą wziąć udział nauczyciele ze wszystkich szkół i przedszkoli.

W gminach Łęczna, Milejów i Ludwin na 21 placówek (szkół i przedszkoli), za strajkiem opowiedziało się 19. Przeciwko są tylko nauczyciele ze szkół w Łańcuchowie i Białce.

W gminie Cyców do strajku nie przystąpią natomiast szkoły w Malinówce i Stawku. We wszystkich pozostałych placówkach nauczyciele opowiedzieli się za ewentualnym strajkiem. Protest poparła również kadra Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem, jednak ze względu na specyficzny charakter placówki pedagodzy MOW do strajku nie przystąpią.

W gminie Spiczyn nie ma oddziału ZNP i tamtejsi nauczyciele nie będą protestować.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (25 marca) w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Po pierwszych dwóch godzinach rozmowy wstrzymano. Niedługo po wznowieniu, zdecydowano się je zawiesić do 1 kwietnia. Według szefa ZNP to będą rozmowy ostatniej szansy by nie doszło do strajku.

Jednocześnie ZNP podkreśla w informacji skierowanej do nauczycieli, że brak możliwości żądania przez pracodawców deklaracji od pracowników, czy wezmą udział w planowanym strajku, przed jego datą.

Łęczna 28 marca

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876