I Rajd pieszy upamiętniający żołnierza antyhitlerowskiego i antykomunistycznego podziemia kpt Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” odbędzie się jutro – 20 maja. Start w Łęcznej. 16-kilometrowa trasa pozwoli spędzić dzień aktywnie i zdrowo, a z drugiej da możliwość patriotycznej zadumy.

Wydarzenie organizowane przez grupę Narodowa Łęczna rozpocznie się mszą świętą o godzinie 8:30 w parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Bezpośrednio po mszy uczestnicy rajdu wyruszą spod kościoła na 16-kilometrową trasę prowadzącą do Zawieprzyc.

Około południa organizatorzy planują wizytę w Nowogrodzie przy pomniku stojącym w miejscu, w którym znajdował się bunkier „Uskoka”. To właśnie tam 21 maja 1949 r. grupa operacyjna MO, UB i KBW otoczyła kryjówkę por. Z. Brońskiego. Zginął od wybuchu granatu. Jego ciało zostało przewiezione do Lublina i okazane członkom rodziny celem identyfikacji. Nie jest znane miejsce jego pochówku.

W Nowogrodzie planowany jest również postój regeneracyjny na uzupełnienie kalorii i nawodnienie. Około godziny 15,00 uczestnicy rajdu powinni dotrzeć do ruin zamkowych w Zawieprzycach, gdzie planowane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek. Możliwe będzie również zwiedzanie tamtejszego muzeum. Rajd zakończy się około godziny 17. Do Łęcznej jego uczestnicy wrócą podstawionym autokarem.

Kpt Broński należał do najaktywniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia. W latach 1944-49 podległe mu patrole przeprowadziły wiele głośnych akcji przeciwko siłom reżimowym, ale także przeciwko polskiej ludności cywilnej przychylnej komunistycznej władzy.

 

Łęczna 19 maja

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677