Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Finansów dotyczącą obowiązku zwrotu przez powiat łęczyński ponad 1,5 mln zł subwencji oświatowej otrzymanej w latach 2011-12, przede wszystkim na Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem.

Jak informują władze powiatu łęczyńskiego na swojej stronie internetowej: Według interpretacji Ministerstwa Edukacji, przekazywanych podczas licznych szkoleń organizowanych przez MEN, subwencja na kolejny rok naliczana była na wszystkie dziewczęta skierowane do ośrodka przez sąd rodzinny, bez względu na to, czy do 30 września dotarły do ośrodka, czy nie. Kwestia wliczania do wychowanków MOW nieletnich, którzy zostali skierowani do konkretnej placówki, ale nie zostali jeszcze do niej doprowadzeni nie budziła większych kontrowersji do 2012 r. Zarówno wśród podmiotów kontrolujących te placówki, jak i ich organy prowadzące.

Sytuacja uległa zmianie po raporcie CBA z 2 lutego 2012 r., który powyższą sytuację potraktował jako nieprawidłowość, co spowodowało zmianę stanowiska w tej kwestii przez MEN. Jak uważają samorządowcy – Stanowisko co do pojęcia „wychowanki” uległo zmianie, bez zmiany przepisów w tym zakresie, co nie wynikało z racjonalnych przepisów prawnych, ale ze względu na zmianę polityki fiskalnej państwa.

Nowa interpretacja Urzędu Kontroli Skarbowej zastosowana została wobec wielu samorządów w Polsce. Podczas kontroli subwencji oświatowej za lata 2011-2012, która naliczana była w latach 2010 i 2011 zastosowano ją wobec powiatu łęczyńskiego. W związku z tym UKS uznał, że część subwencji powiat otrzymał w sposób nienależny. Władze powiatu zaskarżyły tę decyzję, uznając, że liczba wychowanek MOW wykazywana była zgodnie z obowiązującym w tym czasie stanowiskiem MEN.

Argumentowano, że MOW jest specyficzną jednostką oświatową, realizuje zadania edukacyjne, ale również zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Sam nie prowadzi rekrutacji, a wiele nowych wychowanek kierowanych jest przez sąd nawet po 30 września. Dlatego niemożliwa do przewidzenia jest ilość kandydatów będących uczniami danego typu szkół, stanowiąca podstawę organizacji każdej placówki oświatowej. Natomiast miejsce dla każdej skierowanej do placówki wychowanki i tak musi być przygotowane oraz zarezerwowane przez określony czas bez możliwości przyjęcia na to miejsce innego nieletniego. MOW musi być przygotowany do przyjęcia wychowanka zarówno pod względem finansowym, ale też pod względem zaplecza kadrowego. Istnieje zatem uzasadniona konieczność – twierdzili w odwołaniu samorządowcy – zabezpieczenia środków finansowych również na okres tzw. gotowości. Fakt niewykazania w systemie informacji oświatowej na dzień 30 września skierowanego do placówki wychowanka prowadziłby do sytuacji niezabezpieczenia na niego środków finansowych na następny rok budżetowy, mimo obowiązku jego przyjęcia do placówki.

W odwołaniu podnoszono też fakt, że sam Minister Edukacji zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o rozważenie zasadności nakładania obowiązku zwrotu subwencji w sprawach, w których okoliczności faktyczne wskazują, że działanie jednostki samorządu terytorialnego nie zmierzało do celowego zawyżenia liczby wychowanków, a było skutkiem wyłącznie dostosowania się tych placówek i jednostek samorządu terytorialnego do rozpowszechnionej wcześniej interpretacji przepisów.

6 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do argumentów powiatu łęczyńskiego i uchylił decyzję Ministra Finansów dotyczącą obowiązku zwrotu kwestionowanej kwoty subwencji. Nie jest to jednak ostateczne zakończenie sprawy, Ministerstwo ma prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Póki co, oficjalny dług powiatu łęczyńskiego nie wzrośnie. 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem funkcjonuje od 1974 roku. Jest placówką zabezpieczającą potrzeby w zakresie resocjalizacji dziewcząt z terenu całej Polski. Na miejscu jest szkoła z internatem. Do dyspozycji wychowanek są też tereny rekreacyjne; boisko sportowe, place do zabaw i gier, sad i ogródki działkowe.

Za: powiatleczynski.pl

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876