Ważą się losy spopielarni zwłok w Jaszczowie w gminie Milejów. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje starosty łęczyńskiego i wojewody lubelskiego odmawiające pozwolenia na budowę. Budowie przeciwni są mieszkańcy.

Spopielarnię chce w Jaszczowie zbudować rodzinna firma Beczkalskich z Trawnik, która ma już w tej miejscowości dom pogrzebowy. Teraz postanowiła rozbudować firmę i rozszerzyć zakres usług o kremację zwłok. Temu właśnie ma służyć budowa pieca krematoryjnego.

Plany budowy pieca od początku oprotestowują mieszkańcy Jaszczowa. Nie podoba im się, że spopielarnia miałaby powstać niemal w centrum osady, niedaleko szkoły i dużego sklepu. Boją się, iż inwestycja spowoduje spadek wartości pobliskich nieruchomości. Pod listem protestacyjnym przeciwko budowie spopielarni mieszkańcy Jaszczowa zebrali ponad 500 podpisów. Ich stanowisko poparli radni gminy Milejów i powiatu łęczyńskiego. Pod naciskiem protestujących starosta łęczyński Roman Cholewa oraz wojewoda Przemysław Czarnek wydali decyzje odmawiające zezwolenia na budowę.

Wszyscy czekają teraz na pisemne uzasadnienie wyroku WSA. W firmie Beczkalskich podkreślają, że prawo jest po ich stronie oraz fakt posiadania pozytywnej opinii konserwatora zabytków. Urzędnicy zastanawiają się nad ewentualną kasacją do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Bez niej starosta będzie musiał wydać pozwolenie na budowę spopielarni w Jaszczowie.

Zdeterminowani są jednak mieszkańcy. Do naszej redakcji trafił list od mieszkańców gminy. Czytamy w nim m.in.: Zawracamy się z prośbą o interwencję i pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego planowanej SPOPIELARNI ZWŁOK W SAMYM CENTRUM WSI JASZCZÓW w województwie lubelskim. (...) Stanowisko Sądu jest dla nas niezrozumiałe. Jest to teren Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Park, ekologia, zabytkowy zespół dworsko-pałacowy i spopielarnia zwłok to kompletna niedorzeczność. W pobliżu planowanego biznesu znajdują się domy mieszkalne z ogródkami działkowymi, na których mieszkańcy uprawiają warzywa. (…) Każda z instytucji do której się zwracamy ślepo powołuje się na zapis OBWIESZCZENIA PREZESA RADY MINISTRÓW Z DNIA 21 GRUDNIA 2015 (DZ. U. 2016 POZ. 71) podkreślając nieszkodliwość funkcjonowania w otoczeniu spalarni, a w naszej ocenie tego typu inwestycja zaliczana jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 55. Uważamy, iż prawo jest dla ludzi, a nie ludzie dla prawa. Obawiamy się pogorszenia jakości naszego życia, jakości powietrza i zakłócenia ładu przestrzennego. Nie podnosi się faktu, iż nasze domy stracą na wartości, nikt nie chce mieszkać w pobliżu spopielarni zwłok. Umiejscowienie jej w centrum naszej wsi sprawia, iż jesteśmy zdeterminowani by walczyć po to, by stworzyć odpowiednie warunki życia dla następnych pokoleń.

Mieszkańcy zapowiadają kolejną falę protestów, a pierwsze działania planowane są po 15 sierpnia.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876