Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa które ma zająć się budową elektrowni na zgazowany węgiel pod Łęczną. Spółkę utworzą Enea oraz Mitsubishi Hitachi Power System.

- Chcemy uruchomić pilotaż. Pilotaż, dlatego, że z punktu widzenia ekonomicznego, taka elektrownia w tej chwili jest bardzo trudna do oceny czy ona będzie rentowna czy nie - mówił ówczesny minister Krzysztof Tchórzewski. Takie instalacje zużywają jednak mniej paliwa i są bardziej ekologiczne niż tradycyjne elektrownie spalające węgiel. Jest to jednocześnie stosunkowo młoda technologia, która jest obecnie testowana. W jej doskonaleniu przodują właśnie Japończycy. Elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną o mocy 500 MW byłaby największą na świecie opalaną zgazowanym węglem.

Mitsubishi Hitachi Power Systems należy do grupy kapitałowej Mitsubishi Heavy Industries. Grupa ta prowadzi działalność produkcyjną w obrębie przemysłu stoczniowego i morskiego, urządzeń energetycznych, urządzeń energii jądrowej, sprężarek, turbin, maszyn i stali.

Łęczna 18 lutego 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677