Woda prawie przelewa się przez koronę zalewu, pracownik tamy ma zawał, na środku wywraca się kilkanaście kajaków, wybucha butla gazowa na wyspie; to tylko cześć ogólnego scenariusza ćwiczeń, które wczoraj odbyły się nad Zalewem Zembrzyckim. Ogólny scenariusz przewidywał aż osiem bardzo poważnych zdarzeń.

Strażacy z 15 powiatów, ratownicy medyczni, policja, WOPR, Straż Miejska oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Lublin – te służby we wtorek miały zintegrowane ćwiczenia nad Zalewem Zemborzyckim.

Scenariusz ćwiczeń był iście katastroficzny – mówił brygadier Michał Badach z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Po intensywnych opadach deszczu woda prawie przelewa się przez koronę zalewu, miastu grozi powódź. Pracownik tamy ma zawał serca, do tego dzieje się to w trudno dostępnym miejscu. Musi interweniować grupa ratownictwa wysokościowego. Jakby tego było mało biały szkwał wywraca na środku zalewu grupę kajakarzy. Na „wyspie nagusów” wybucha butla z gazem. Jest wielu poszkodowanych czekających na ewakuację i pierwszą pomoc. A do tego zaczyna palić się las.

Wokół zalewu ćwiczyło w sumie 150 funkcjonariuszy różnych służb mundurowych, ratowniczych i kryzysowych. Byli strażacy z 15 powiatów. Punkt zbiorczy ulokowano na parkingu przy „Słonecznym Wrotkowie”.

Były to największe tego typu ćwiczenia w tym roku.

 

Łęczna 6 czerwca

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876