Enea zbuduje w gminach Puchaczów i Cyców przy drodze do szybu Stefanów, na terenach, które są własnością kopalni Bogdanka, farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy do ok. 30 MW. Odnawialna energia elektryczna popłynie do kopalni w Bogdance, co ma między innymi obniżyć koszty wydobywania węgla, ale jest także szerszym elementem nowej strategii Enei, która zostanie wkrótce przedstawiona, ale już dzisiaj można powiedzieć, że przyznaje ona większą niż dotychczas rolę odnawialnym źródłom energii.

Kopalnia dysponuje dzisiaj gruntami o łącznej powierzchni ok. 55 ha, wyłączonymi już z działalności rolniczej, z których część można wykorzystać do zainstalowania ogniw fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną ze światła słonecznego. Dlaczego właśnie w Bogdance? To po prostu racjonalny wybór, bowiem co prawda praktycznie w każdym miejscu w Polsce opłaca się montaż instalacji fotowoltaicznych, ale są regiony, gdzie słońce „świeci bardziej” i „trochę mniej”. Według badań Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki największe zyski z instalacji paneli mogą mieć mieszkańcy Rzeszowa – nasłonecznienie wynosi tam aż 1351 kWh na metr kwadratowy (średnia ze zbadanych 60 lokalizacji wynosi 1289 kWh). Zaraz za nimi są mieszkańcy Lublina i Tarnowa oraz oczywiście okolic. Warto powiedzieć, że w Rzeszowie instalacja o mocy jednego kW wytworzy rocznie średnio 1096 kWh, a w Lublinie i Tarnowie po 1084 kWh. Dla przykładu w najmniej nasłonecznionym Szczecinie 986 kWh.

- Farmy fotowoltaiczne, które powstaną na naszych terenach, będą zasilać czystą energią procesy produkcyjne w kopalni, przyczynią się do zmniejszenia naszych kosztów stałych i do zwiększenia naszej konkurencyjności. To kolejny przykład, obok projektu elektrowni w Starej Wsi, która będzie generowała energię z uzyskiwanego z naszego surowca gazu syntezowego, odpowiedzialnego myślenia o przyszłości kopalni w Grupie Enea – powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

Potwierdził to prezes Enei. - To element rozsądnej transformacji branży, w której wykorzystujemy synergie w ramach istniejącego wartości potencjałów naszych firm. Projekt budowy farm fotowoltaicznych w najbliższym sąsiedztwie Bogdanki to właściwe zagospodarowanie kopalnianych gruntów i zapotrzebowania na energię z poszanowaniem środowiska, przy wykorzystaniu technologii odnawialnych. Zaprojektowany model współpracy cPPA (z ang. corporate Power Purchase Agreement), przyczyni się do efektywnego wykorzystania aktywów w Grupie, zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do kopalni, przynosząc obu stronom optymalne korzyści biznesowe – stwierdził prezes Enei, Mirosław Kowalik.

Nowy projekt niejako podsumował Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Projekt farm fotowoltaicznych, (...), które zasilą kopalnię, wpisuje się w szeroki kontekst rozwoju powstającej wokół Bogdanki innowacyjnej strefy energetyczno-surowcowej. Doskonale uzupełni przygotowywany projekt elektrowni na pozyskiwany z węgla gaz syntezowy w Starej Wsi, której powstanie zwiększy popyt na surowiec z Bogdanki, gwarantując rynek zbytu i miejsca pracy w kopalni na wiele lat – powiedział Artur Soboń.

List intencyjny w sprawie inwestycji wartej ok. 100 mln zł, która powinna zostać zrealizowana na przełomie 2021-22 roku, podpisali dzisiaj w Bogdance (8 października) prezesi Enei i Bogdanki w obecności wiceministra inwestycji i rozwoju. Budowę farmy fotowoltaicznej finansować będzie głównie Enea, ale jak powiedział minister Soboń, możliwe jest wsparcie tej inwestycji z funduszy Unii Europejskiej.

Dziennikarzy obecnych na konferencji interesowało też oczywiście jak wygląda realizacja budowy elektrowni na gaz syntetyczny w Starej Wsi, o której wspominali w swoich wystąpieniach wszyscy sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie instalacji fotowoltaicznej. Jak powiedział prezes Kowalik, projekt elektrowni w Starej Wsi jest obecnie w fazie uzgodnień i decyzji środowiskowych. Kiedy popłynie prąd i jaki będzie ostateczny koszt powstania elektrowni, jest jeszcze według prezesa Enei za wcześnie wyrokować. Wiadomo natomiast, że tego samego typu dwie elektrownie zostaną otwarte w Japonii w 2020 i 2021 roku. Nieoficjalnie mówi się, że dostawą technologii do projektowanej siłowni w Starej Wsi pod Łęczną są już zainteresowane dwie duże firmy z branży energetycznej.

Łęczna 08 października 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876