Proekologiczne działania kojarzymy zwykle z produkcją energii, z wykorzystaniem do tego celu odnawialnych źródeł energii – wiatru, słońca, podziemnych źródeł ciepła... Jednak równie ważne jest ograniczanie zużycia energii; elektrycznej czy na przykład cieplnej. W szpitalu powiatowym w Łęcznej chcą zastosować oba sposoby.

Pierwszym krokiem ku świadomemu proekologicznemu działaniu będzie wymiana klasycznego oświetlenia na ledowe. Kolejnym ma być własna elektrownia słoneczna umieszczona na dachu szpitala.

Wymiana oświetlenia na ledowe potrwa do końca roku. Według założeń projektu „Poprawa efektywności energetycznej SP ZOZ w Łęcznej poprzez wymianę oświetlenia na energooszczędne” spowoduje to zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych aż o 43 proc. Projekt będzie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego całkowity koszt wyniesie 1,457 mln zł, w tym wkład Unii Europejskiej to 965,5 tys. zł. Zgodnie z projektem do wymiany pójdzie aż 2700 opraw oświetlenia podstawowego i oświetlenia awaryjnego. Jednocześnie zostanie wprowadzony inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem, pozwalający m.in. na pomiar zużycia energii i tworzenie rocznego sprawozdania.

Szpital w Łęcznej planuje też jeszcze inną inwestycję proekologiczną. Władze szpitala chcą na budynku placówki zamontować panele fotowoltaiczne. Sprawdzone zostały już warunki techniczne dachu i rozważano układ paneli pod względem najwyższej efektywności. Jak mówi dyrektor Krzysztof Bojarski, to jednak sprawa przyszłości, bo pozyskanie funduszy będzie prawdopodobnie możliwe dopiero w przyszłej perspektywie unijnej.

Łęczna 16 maja 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876