Rząd ma plany jak pozyskać więcej pieniędzy od części rolników. Pomysł polega na tym by przenieść rolników prowadzących działalność gospodarczą z KRUS-u do ZUS-u. W związku z tym będą oni zobowiązani opłacać wyższe składki.

Obecnie rolnicy-przedsiębiorcy opłacają w KRUS-ie wyższe składki z tytułu posiadania gospodarstwa oraz prowadzenie działalności gospodarczej. Wynoszą one 708 zł na kwartał od osoby w przypadku gospodarstwa do 50 hektarów. Powyżej tego limitu wysokość składki to 1059 zł.

Jak poinformowało jedno z niezależnych mediów a konkretnie dziennik "Rzeczpospolita", która dotarła do projektu ustawy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, rząd chce wykreślić z ustawy art. 5a, który daje rolnikom prawo prowadzenia działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS-ie. Według nowych przepisów, osoby znajdujące się w takiej sytuacji rozliczać się będą w ZUS-ie. Ich składki miałyby wynosić co najmniej 1457,49 zł miesięcznie, czyli tyle, ile płacą pozostali przedsiębiorcy ubezpieczeni tylko w ZUS-ie.

Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa, plan przeniesienia 70 tys. rolników-przedsiębiorców z KRUS-u do ZUS-u, uznaje za bardzo szkodliwy i określa mianem politycznego strzału w kolano partii rządzącej. Natomiast Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, w wypowiedzi dla money.pl stwierdził: Prawo i Sprawiedliwość zachęcało rolników do zakładania działalności gospodarczej, prowadzenia rodzinnych przetwórni, warsztatów rzemieślniczych itd., teraz okazuje się, że była to pułapka.

Łęczna 20 lutego 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876