Projekt "Pod biało-czerwoną" zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.

Czy naprawdę od mieszkańców? Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią określoną w regulaminie liczbę głosów poparcia. No właśnie. Ile głosów potrzeba do realizacji projektu? Dla gmin do 20 000 mieszkańców - 100 głosów (!); dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców - 500 głosów; dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców - 1000 głosów. Jeśli chcesz wziąć udział w akcji odwiedź stronę: https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.

Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.

Cel jest jak najbardziej słuszny, ale kryteria mocno wątpliwe. Po pierwsze finansowanie ma być z budżetu państwa czyli z naszych podatków. Dzisiaj, kiedy jest tyle potrzeb, kiedy deficyt budżetowy jest tak duży, rodzi się pytanie czy te flagi są pierwszą potrzebą. Do tego o wydawaniu naszych podatków ma decydować mniejszość. Wystarczy setka głosów na 20 000 mieszkańców i nasza wspólna kasa leci. A gdzie zasady demokracji i głos większości, na które tak chętnie powołują się rządzący dzisiaj Polską?

Jestem dumny z polskiej flagi i godła. Uważam się za patriotę, ale nie znoszę patriotyzmu na pokaz. A na to wygląda mi ta akcja w obecnej formule. Proponuję coś innego. Niech na maszt i flagę złożą się mieszkańcy każdej z miejscowości w której zechcą w ten sposób manifestować swój patriotyzm. A rząd niech wynegocjuje z dostawcą dobrą, niską cenę – jak to przy zamówieniu zbiorowym. Oby tylko nie na zasadach jak w przypadku kupna przez Ministerstwa Zdrowia respiratorów, maseczek czy przyłbic – od bliższych lub dalszych znajomków!

Łęczna 29 sierpnia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876