Remont posadzki najstarszego kościoła w Łęcznej pozwolił odkryć ślady wcześniejszych dziejów budowli i Łęcznej. Odkryto monety, dewocjonalia, elementy posadzki zniszczonej podczas potopu szwedzkiego. Prace konserwatorskie nadal trwają.
Nie wiadomo dokładnie ile lat ma parafia w Łęcznej. Datuje się ją na połowę XIV wieku, a rozpoczęcie budowy obecnego kościoła na 1618 rok. Być może stoi on na szczątkach wcześniejszego obiektu.
- W trakcie prac dotarliśmy do krypty fundatora świątyni podkomorzego Adama Noskowskiego – mówił dla Radia Lublin ksiądz proboszcz Janusz Rzeźnik. Na terenie kościoła jest 7-8 krypt. Do tej pory zajrzano do dwóch, ale nie wiadomo, czy otwierane będą kolejne.
W trakcie prac odnaleziono około 200 artefaktów pod posadzką kościoła. Głównie monet z czasów od XV do XX wieku.
W jednej z odkrytych krypt znajdują się zdobienia w postaci rozet i ołtarza. Być może pomieszczenie w przeszłości pełniło rolę kaplicy. Pod nią dopiero znajdują się szczątki prawdopodobnie Adama Noskowskiego. Na jednej ze ścian widać napis „1792 Niepokój w kraju”. Jeśli jest autentyczny powstał rok po przyjęciu przez nasz kraj konstytucji.
Odkryte eksponaty będą podawane dalszym badaniom. Być może zostaną publicznie udostępnione.
Łęczna 08 czerwca 2020
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.