Powiatowi radni zajęli się sprawą Arkadiusza Onyszki, który został wybrany do Rady Powiatu Łęczyńskiego. Opozycja zarzuca A. Onyszce złamanie prawa, ponieważ według niej nie mieszkał on w powiecie w którym sprawuje funkcję. W aferę zamieszany jest również starosta Krzysztof Niewiadomski, to w jego domu zameldował się radny.

 

Przepis mówi dość jasno, że osoba ubiegająca się o funkcję rannego musi stale mieszkać na terenie danego powiatu. Zaś były piłkarz Arkadiusz Onyszko miał mieszkać m.in. w Lublinie gdzie pracuje, a jak wynika z oświadczeń Krzysztofa Niewiadomskiego także w Warszawie.

W podobnych do łęczyńskiej sytuacjach w różnych miejscach w kraju mandaty takich radnych były wygaszane, a ich miejsce zajmowały kolejne osoby z danej listy wyborczej. W tym przypadku jednak gra toczy się o znacznie większą stawkę niż mandat byłego bramkarza Arkadiusza Onyszki.

Tuż przed wyborami to Krzysztof Niewiadomski zameldował u siebie Onyszkę, a ten w ramach wdzięczności po wyborach poparł kandydaturę Niewiadomskiego oraz wszedł do Zarządu Rady Powiatu Łęczyńskiego. Szybko okazało się, że meldunek był fikcyjny, a Onyszko nigdy ze starostą nie mieszkał!

W ramach prowadzonej w gminie Milejów kontroli wnoszenia opłaty śmieciowej ustalono, że u starosty Niewiadomskiego zameldowany jest od kilku miesięcy Arkadiusz Onyszko. Wtedy urzędnicy poprosili starostę o złożenie stosownej deklaracji na śmieci i uregulowanie płatności za kilka ostatnich miesięcy. Krzysztof Niewiadomski w pisemnej odpowiedzi do gminy Milejów oznajmił, że nie zapłaci za zameldowanego u siebie Onyszkę, gdyż ten faktycznie u niego nie mieszka, a w Warszawie gdzie płaci za śmieci.

Wtedy też, zdaniem części radnych, potwierdziły się informacje o tym, że Arkadiusz Onyszko nie mieszkał przed wyborami w powiecie łęczyńskim i jego mandat musi zostać wygaszony. Taki wniosek stanął na Sesji Rady Powiaty Łęczyńskiego.

W uzasadnieniu uchwały o odwołanie Arkadiusza Onyszki czytamy (…) W sytuacji gdy radny kandyduje w wyborach na terenie powiatu, w którym jest zameldowany, a na stałe przebywa na terenie innego powiatu oznacza, że miejscem stałego zamieszkania w rozumieniu kodeksu cywilnego jest miejscowość, w której stale przebywa. (...)W związku z powyższym, na podstawie art. 383 § 2 kodeksu wyborczego, Rada Powiatu Łęczyńskiego jest zobligowana do podjęcia niniejszej uchwały. (...)

Wniosek opozycyjnych radnych został odrzucony. Były bramkarz nie chciał wyjaśnić, gdzie mieszka, ale z nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że jest zameldowany na jednej z daczy Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, gdzie ma jakąś ziemię.

Zdaniem opozycji, decyzja ta otwiera drogę do wydania postanowienia zastępczego przez Lecha Sprawkę, Wojewodę Lubelskiego lub niezawisły sąd administracyjny.

Łęczna 14 lutego 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876