Szpital w Łęcznej koordynatorem

Szpital w Łęcznej będzie odpowiadał za wydawanie darmowych opatrunków chorym na pęcherzowe oddzielanie naskórka (EB). Został wyznaczony przez Lubelski oddział NFZ do tej specjalistycznej opieki.

Chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka, boli najdelikatniejszy dotyk. Ich skóra jest mocno poraniona. Rozległe zmiany pojawiają się wszędzie – na rękach, głowie, w małych, dziecięcych buziach. Rany często krwawią, przyklejają się do ubrań. To choroba nieuleczalna i bardzo bolesna.

Życie pacjentów jest przysłonięte dyskomfortem. Odczuwają stały stres, ponieważ starają się unikać kontaktu fizycznego, który może uszkodzić ich skórę. Wiele dzieci z EB, które często nazywane są „motylami”, nie doświadcza radości normalnego dzieciństwa. Pacjenci często są hospitalizowani i tracą szansę na normalną edukację i pracę, ponieważ ze względu na dotkliwość ran i inne skutki tej choroby, nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków.

Choroby nie można wyleczyć, ale można jej ból złagodzić specjalnymi opatrunkami pomagającymi w gojeniu się ran i zabezpieczającymi przed kolejnymi urazami. Od niedawna, po aferze z refundacją przez Ministerstwo Zdrowia opatrunków i zaproponowaniem chorym zupełnie nieprzydatnych zamienników, opatrunki są finansowane w całości przez wojewódzkie oddziały NFZ.

Na darmowej liście środków dla pacjentów z EB znalazły się m.in. różnego rodzaju specjalistyczne opatrunki, bandaże, opaski, przylepce, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku czy odżywki.

Według lubelskiego funduszu problem w naszym województwie dotyczy kilku pacjentów. Ich opieką zajmie się SP ZOZ w Łęcznej. Miesięczne leczenie może kosztować 3-8 tysięcy złotych. Zmiana ma znacząco odciążyć domowe budżety chorych.

Łęczna 1 września 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

 

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876