Piknik Żołnierski upamiętniający 74 rocznicę bitwy partyzanckiej w lesie siostrzytowskim odbędzie się 9 czerwca 2019 r. od godz. 11.30 przy mogile poległych żołnierzy Armii Krajowej (WiN).

24 maja 1945 r. już po zakończeniu II wojny światowej miała miejsce bitwa stoczona przez oddział żołnierzy „wyklętych” mjr. Józefa Wojtunia ps. „Sęk-Zawieja” z żołnierzami komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa i sowieckiego NKWD. Do bitwy doszło na skutek zdrady jednego z partyzantów.

Kilkudziesięcioosobowy oddział przebywał w Kolonii Majdan Siostrzytowski, gdzie partyzanci kwaterowali w zabudowaniach miejscowych gospodarzy. Jak zwykle wystawiono warty. Niestety jeden z wartowników okazał się kolaborantem i opuścił swój posterunek informując „bezpiekę” o miejscu kwaterowania oddziału oraz możliwości napadu. Około godz. 7.00 75 (100?) - osobowa Grupa Operacyjna szybko okrążyła i zaatakowała śpiących partyzantów. Doszło do nierównego starcia, wskutek którego oddział mjr. Józefa Wojtunia został rozbity. Zginęło 27 osób. Ciała 17 zabitych spoczywają w zbiorowej mogile w miejscu bitwy, natomiast ciała pozostałych zabrały rodziny i pochowały m.in. na okolicznych cmentarzach. Straty połączonych sił UB i NKWD wyniosły pięciu zabitych.

Przebieg uroczystości na plakacie.

Łęczna 7 czerwca 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876