Regionalne Forum Gospodarcze – wydawca “Pojezierza”
Budowa nowych podstaw państwa, daleko idące przemiany systemowe, upadek dotychczasowych struktur, wszystko to spowodowało, że wiele środowisk zawodowych zaczęło szukać różnego rodzaju zrzeszeń i organizacji, w których i poprzez które, mogłyby wyrażać swoje potrzeby. Pierwsze powstały silne, wolne związki zawodowe, co w naturalny sposób zrodziło u pracodawców potrzebę organizowania własnej reprezentacji. W całym kraju kupcy, rzemieślnicy, przedsiębiorcy zaczęli zakładać lokalne, regionalne i krajowe stowarzyszenia. Podobnie było w Łęcznej gdzie w 1997 roku grupa około trzydziestu osób założyła Regionalne Forum Gospodarcze.
Zaczęło się od towarzyskich spotkań, od wymiany doświadczeń, później członkowie Regionalnego Forum Gospodarczego wystartowali w wyborach samorządowych do władz miejskich i powiatowych. Wprowadzili jednego przedstawiciela do Rady Miejskiej w Łęcznej, a dwóch zostało członkami specjalistycznych komisji przy tej radzie. Jedyny przedstawiciel RFG w Radzie Miasta Łęczna został przewodniczącym Rady. W kolejnych wyborach samorządowych liczba wybranych radnych, startujących z listy tworzonej m.in. przez RFG wzrosła do sześciu.
RFG jest stowarzyszeniem mającym integrować ludzi w jakiś sposób związanych z miejscowym biznesem, zarówno w celach towarzyskich jak i zawodowych. Organizowane są więc systematyczne spotkania klubowe, cykle szkoleń dla pracodawców z zakresu prawa pracy, bhp, gospodarki finansowej itp.
Działania te nie wyczerpują energii i aktywności zrzeszonych tam ludzi, nic więc dziwnego, że kiedyś padł pomysł wybudowania przez lokalnych biznesmenów centrum handlowo-usługowego z prawdziwego zdarzenia. Zgłosił go jeden z członków Stowarzyszenia, kiedy okazało się, że Urząd Miasta wystawia na sprzedaż dużą działkę w centrum miasta. Początkowo idea wydawała się dosyć karkołomna, bo takiego naprawdę dużego kapitału w Łęcznej nie ma, a koszty inwestycji tego typu są ogromne. Rzucony pomysł trafił jednak na podatny grunt. Miejscowi kupcy obawiali się wykupienia terenu przez jakąś dużą sieć handlową i zbudowania tam przez zagraniczny kapitał supermarketu. Kiedy więc RFG zgodziło się patronować i koordynować sprawy budowy centrum handlowo-usługowego znalazło się wielu chętnych do zainwestowania w przedsięwzięcie. Tylko część z nich była członkami Forum.
12 sierpnia 2000 roku Urząd Miasta w Łęcznej sprzedał aktem notarialnym 1,51 ha ziemi w Łęcznej z przeznaczeniem na centrum usługowo-handlowe. Nabywcą było Regionalne Forum Gospodarcze.
Nowe centrum handlowe posadowiono u zbiegu ulicy Staszica i alei Jana Pawła II. Opracowana przez Urząd Miasta w Łęcznej koncepcja zagospodarowania zakładała stworzenie około 11 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Powstały zgodnie z tą koncepcją łęczyński pasaż handlowo-usługowy tworzy pięć kompleksów utrzymanych w podobnym stylu, które w sumie dają 200 metrowy ciąg usługowy, w którym znajdują się sklepy, kawiarnie, restauracje, biura, różne punkty usługowe itp. Niższe kondygnacje zajmą pomieszczenia użytkowe, na najwyższych dopuszczalna jest lokalizacja mieszkań. Wszystkie budynki mają trzy kondygnacje, całość w eleganckim stylu, a wewnątrz elementy małej architektury. Zgodnie z założeniami inwestora cały pasaż tętni życiem do późnych godzin, ożywiając Łęczną. Jest miejscem handlu, spotkań i rozrywki.
Budowę ostatecznie zrealizowali indywidualni inwestorzy, którym Forum 15 grudnia 2000 roku przekazało działki na własność, a już 6 lutego 2001 roku rozpoczęły się prace budowlane “Centrum handlowego” w Łęcznej. Co warte podkreślenia na tej budowie pracowały prawie wyłącznie firmy z naszego regionu. W ten sposób miejscowe pieniądze zostały w łęczyńskim powiecie.
Inicjatywa budowy Centrum była największym przedsięwzięciem RFG. Na co dzień Stowarzyszenie jest wydawcą dwutygodnika “Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie”, organizuje szkolenia i spotkania tematyczne, jest sponsorem szkół oraz imprez kulturalnych i sportowych. Przede wszystkim zaś miejscem integracji łęczyńskich przedsiębiorców.