Do specustawy dotyczącej ochrony przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy PiS wpisał – niemal słowo w słowo – nieuchwalone dotąd przepisy, zapewniające przedstawicielom tej partii, urzędnikom państwowym, bezkarność za ewentualne łamanie prawa i dyscypliny finansów publicznych podczas pandemii koronawirusa. Można zadać pytanie, co ma wspólnego pandemia w Polsce z wojną na Ukrainie. Odpowiedział na to portalowi Onet poseł KO Dariusz Joński. – Szukają bezkarności dla oszustów, kolejna próba "bezkarności plus".

Mam nadzieję, że ten pomysł rządzących szybko zniknie w niebycie, bo jest po prostu obrzydliwy – tak wpisanie bezkarności dla przedstawicieli administracji publicznej działających podczas pandemii koronawirusa do ustawy dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy skomentował poseł KO Dariusz Joński. Warto przypomnieć, że to on i jego partyjny kolega Michał Szczerba ujawnili „respiratorowy skandal”, czyli zakup przez Ministerstwo Zdrowia za zawyżoną cenę niesprawnych pozbawionych atestów respiratorów – od handlarza bronią.

Tu należy dodać, że coraz więcej osób pomagających Ukraińcom z dobroci serca, przedstawicieli organizacji pozarządowych jest zniesmaczonych postawą naszych władz.

- Robią sobie zdjęcia z uchodźcami i już pewnie wypinają piersi do orderów, za to, co robią codziennie i spontanicznie Polacy oraz organizacje humanitarne. Mija już 13 dzień agresji Rosji na Ukrainę a rząd wysłał kilka pociągów z pomocą dla Ukrainy, zwolnił uciekinierów, za pośrednictwem PKP, z opłat za bilety i to wszystko. Tu na miejscu pomagają indywidualnie Polacy, głównie polskie organizacje i samorządy – powiedział mi jeden z wolontariuszy zaangażowanych w pomoc w Lublinie. Czas improwizacji się kończy, potrzebne rozwiązania systemowe ze strony państwa. W Polsce jest już ponad milion uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Pospolite ruszenie tego nie ogarnie.

Rząd chociaż z opóźnieniem jednak coś robi. - Przyjęliśmy dziś ustawę, opracowywaną pod kierunkiem szefa MSWiA. Ma ona za zadanie zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla osób, które przybyły do Polski z Ukrainy – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając główne założenia specjalnej ustawy.

Między innymi Polacy przyjmujący rodziny z Ukrainy otrzymają wsparcie finansowe – 40 zł na dzień przez dwa miesiące, czyli około 1200 zł miesięcznie. Pieniądze trafią do osób, które przyjęły uchodźców za pośrednictwem samorządów. Jednak próba wprowadzenia bezkarności urzędników i osłony ich nieprawnych działań w czasie pandemii, świadczy, że PiS się nie zmienił, i nawet przy okazji tragedii narodu ukraińskiego chce upiec swoją brudną pieczeń.

Łęczna 7 marca 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.