Dzisiejszy raport MZ informuje o aż 8361 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 133 ofiarach śmiertelnych. W woj. lubelskim są 1632 zakażenia i aż 27 zgonów. Niewiele mniej niż w woj. mazowieckim, gdzie wykryto 1687 zakażeń i gdzie było 21 zgonów. Na Podlasiu 804 zakażenia i 10 zgonów.
Oficjalne dane mówią o 50 proc. wzroście liczby zakażeń w ciągu tygodnia. Najbardziej niepokoi olbrzymia liczba zgonów, bezprecedensowa na skalę Unii Europejskiej.
W województwie lubelskim najwięcej nowych zakażeń było w Lublinie – 439 zakażeń i 8 zgonów. W powiatach: lubelskim – 154 zakażenia i 1 zgon, puławskim – 144 i 1 zgon, lubartowskim – 87 i 1 zgon, świdnickim – 84 i 2 zgony, biłgorajskim – 76, łęczyńskim – 71, bialskim – 67 i 3 zgony. W Białej Podlaskiej odnotowano 69 zakażeń i 1 zgon.
Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że we wtorek w regionie zajętych było 76 proc. łóżek dla pacjentów COVID-19, tj. 1064 na 1395 miejsc. W tym 67 osób przebywało na oddziałach intensywnej terapii.
W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie praktycznie wszystkie miejsca są cały czas zajęte. We wtorek rano przebywało tam 13 zakażonych na 14 dostępnych miejsc. W tym 5 pacjentów było w stanie bardzo ciężkim i podłączono ich do ECMO czyli tzw. płucoserca.
Aktualnie na intensywnej terapii leczą się sami niezaszczepieni, często młodzi ludzie. Najmłodszy ma 17 lat, jest też 26-latek. W 12 z 24 szpitali z oddziałami zakaźnymi na Lubelszczyźnie zajęte były we wtorek wszystkie miejsca. Generalnie w woj. lubelskim chorzy na COVID-19 zajmują 1064 na 1395 miejsc dedykowanym im miejsc.
Minister zdrowia zapowiedział wczoraj więcej tzw. łóżek covidowych. To jednak mniej miejsc dla innych chorych. Już wkrótce można się spodziewać zgonów Polaków, nie z powodu COVID-19, ale z powodu braku dostępu do publicznej służby zdrowia – w najgorszej sytuacji są chorzy na raka, pacjenci kardiologiczni oraz dotknięci wylewami. Oni nie mogą czekać. Generalnie to już teraz mamy przypadki odwoływania operacji, póki co tylko w mniej naglących przypadkach.
Co na to rząd? Nic – obserwuje i uspokaja. Tymczasem medycy, w tym nawet Rada Medyczna przy premierze zaleca wprowadzenie pierwszych obostrzeń w konkretnych powiatach czy gminach. Powinny one dotyczyć przede wszystkim niektórych jednostek z województw lubelskiego, podlaskiego i wschodnich rejonów mazowieckiego, gdzie liczba zakażonych na 100 tys. mieszkańców jest największa. Dlaczego tak jest?
Po prostu obostrzenia są bardzo niepopularne, a wskazane rejony to mateczniki wyborcze PiS. Czy dla korzyści politycznych PiS igra z życiem i zdrowiem Polaków?
Po półtora roku pandemii COVID-19 Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby nadmiarowych zgonów, czyli powyżej wieloletniej średniej, przypadającej na milion mieszkańców. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w sumie w Polsce (dane z września) jest ich prawie 140 tys. Gorzej jest tylko w Bułgarii. Tuż za Polską znalazły się Czechy, a następnie Słowacja i Rumunia. Najlepsza sytuacja jest pod tym względem w Norwegii, Islandii i Danii.
Łęczna 27 października 2021
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.