W sobotę 18 maja 2019 r. odbył się II Pieszy Rajd Pamięci kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Uczestnicy mieli do pokonania około 15-kilometrową trasę, wiodącą z Łęcznej do Zawieprzyc.

Mimo wiszącego w powietrzu deszczu około 60 śmiałków pojawiło się w sobotę na zbiórce przed Urzędem Miejskim w Łęcznej. Uczestników powitali burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski oraz wicestarosta powiatu łęczyńskiego Dawid Kostecki. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich drobny poczęstunek, po czym uformowano pieszą kolumnę, która wyruszyła w kierunku Nowogrodu.

Pierwszym przystankiem na trasie był odsłonięty w 2006 r. pomnik upamiętniający kpt. Brońskiego. Stoi on w miejscu, gdzie znajdował się schron, w którym „Uskok” 21 maja 1949 r., podczas obławy MO, UB, KBW, nie mając możliwości ucieczki rozerwał się granatem. Po złożeniu kwiatów i zniczy oraz zmówieniu modlitwy, uczestnicy wysłuchali krótkiej prelekcji Pawła Skroka – pracownika Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Kolejnym przystankiem na trasie rajdu był cmentarz w Kijanach, na którym znajduje się symboliczny obelisk poświęcony „Uskokowi” oraz kilka mogił innych partyzantów walczących z komunistycznym okupantem. Przemysław Bara z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Legii Nadwiślańskiego Ziemi Lubelskiej NSZ przybliżył uczestnikom wydarzenia, jakie miały miejscu 18 maja 1947 r. Właśnie wtedy pod Zawieprzycami jeden z patroli „Uskoka”, dowodzony przez st. sierż. Walentego Waśkowicza, stoczył ciężki bój z komunistami. Na cmentarzu pojawił się nieoczekiwany gość – podpułkownik Marian Pawełczak ps. „Morwa”, żołnierz legendarnego majora „Zapory”. Mający 94 lata mężczyzna ma niesamowitą pamięć i wiedzę. Przedstawił on kilka wspomnień w czasów wojny i okresu po jej zakończeniu.

Ostatni etap rajdu był największą frajdą dla miłośników wypraw terenowych. Z Kijan do Zawieprzyc uczestnicy podążali malowniczymi, nadwieprzańskimi łąkami. Walory widokowe były warte podjętego wysiłku.

Na zakończenie w Zawieprzycach odbył się piknik patriotyczny. O „Uskoku” opowiadał jego syn Adam Broński. Każdy z uczestników miał również możliwość otrzymania specjalnej broszury o kpt. Brońskim, przygotowanej przez Lubelski IPN z okazji 70. rocznicy jego śmierci.

Ponadto, na uczestników czekała gorąca grochówka, bigos i kiełbaski w ogniska. Swoje stanowiska wystawiła wspomniana wcześniej grupa rekonstrukcyjna oraz 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Swoje maszyny zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Motocyklowego Partia, a pneumatyczną strzelnicę zapewniło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” z Lublina. Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach zapewniło zwiedzanie muzeum.

Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje Rajdu Pamięci kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Mają nadzieję, że mieszkańcy Łęcznej przekonają się do aktywnego spędzenia czasu i odpowiedzą pozytywnie na możliwość poznania historii swojego regionu. W tegorocznej edycji co najmniej połowę uczestników stanowili przyjezdni z całej Lubelszczyzny, a nawet z Tarnobrzega i Łodzi.

Łęczna 24 maja

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.