Dziś obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej. 2 maja to także Światowy Dzień Polonii i Polaków za granicą. W całym kraju zaplanowano wiele uroczystości - w tych warszawskich udział wziął prezydent Andrzej Duda.

Lubelski Ratusz już w niedzielę 1 maja po godz. 20 rozświecił się barwami narodowymi. Biało-czerwona iluminacja pojawi się także w poniedziałek i we wtorek wieczorem.

To jeden z elementów lubelskich obchodów świąt majowych. We wtorek o godz. 9 w Trybunale Koronnym uroczystą sesją Rady Miasta Lublin rozpoczną się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Następnie w lubelskiej katedrze odprawiona będzie msza św. za Ojczyznę, a o godzinie 11.30 uczestnicy uroczystości przejdą na plac Litewski, gdzie przy Pomniku Konstytucji 3 Maja odbędzie się dalsza część obchodów. O godzinie 13.30 wspólny korowód mieszkańców miasta na pl. Łokietka przed Ratuszem poprowadzą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. W. Kaniorowej, Zespołu Tańca Ludowego UMCS, Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego, Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego i Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.

W Świdniku Dzień Flagi RP uczci patriotyczny piknik rodzinny w Miejskim Centrum Usług Socjalnych. Zaplanowano wspólne przygotowywanie kotylionów, liczne zabawy i konkursy. Po godz. 17.00 rozpocznie się parada motocykli w wykonaniu Klubu Motocyklowego USARZ. Mieszkańcy Świdnika będą mogli również stworzyć żywą flagę Polski. Efekt zostanie uwieczniony na zdjęciach, wykonanych dronem. Nie zabraknie także występów muzycznych. Następnego dnia świdniczanie świętować będą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, na placu Konstytucji 3 maja. Po przemówieniach oraz złożeniu kwiatów, nastąpi przemarsz do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie rozpocznie się msza św. Po godz. 16.30, w MCUS rozpocznie się patriotyczny koncert świdnickiej Helicopters Brass Orchestra. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, animacje plastyczne, a także konkursy sportowe. Nie zabraknie inscenizacji historycznych, konkursu na najpiękniej udekorowany w barwy narodowe rower oraz parady rowerowej.

W Łęcznej zbiórka pocztów sztandarowych przy kościele pw. św. Marii Magdaleny o godz. 10:30 rozpocznie uroczystości związane z 225 rocznicą uchwalenia konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni obejrzą program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łęcznej a następnie wysłuchają uroczystej mszy świętej. O godz. 12 zaplanowano przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych na pl. Tadeusza Kościuszki a następnie program artystyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej, okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Wiązankę utworów patriotycznych wykona Orkiestra Górnicza LW Bogdanka S.A.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel na sztandarach pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Biel na fladze znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały oficjalnie uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r., w czasie powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876