628 odsłon do 30.05.2021

W maju 2019 roku szpital powiatowy w Łęcznej obchodził 10. rocznicę rozpoczęcia działalności. Jednym z elementów uroczystości rocznicowych było wbudowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego skrzydła szpitala. 

Dzisiaj widać już zarysy nowego skrzydła szpitala. Mimo zmiennej pogody i momentami dużego mrozu, prace budowlane trwają. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2021 roku. Planowana rozbudowa szpitala nie jest pierwszą w jego historii. Podobną inwestycję przeprowadzono na początku ubiegłej dekady. Wtedy dobudowany został nowy segment z tyłu głównego budynku, gdzie w 2011 roku na parterze uruchomiono ośrodek hiperbarii, a na piętrze oddział intensywnej terapii Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

 W nowej szpitalnej części o dwóch kondygnacjach i łącznej powierzchni 2000 mkw. zostanie umieszczony zakład opiekuńczo – leczniczy z 84 łóżkami i oddział rehabilitacji, który zostanie przeniesiony z 3. pietra budynku głównego. Dzięki przeprowadzce na oddziale zwiększy się liczba miejsc dla pacjentów z 18 do 32. Wyprowadzka rehabilitacji z budynku głównego pozwoli natomiast powiększyć oddział gastroenterologii. Zanim ruszyła budowa, wykonawca, którym jest lubelska firma Miron-Bud, musiała przenieść sieć gazową i ciepłowniczą, która kolidowała z planowanymi pracami. Pozostałe przyłącza zostaną wykonane w kolejnym etapie budowy. Wykonawca czeka na dłuższy okres lepszej pogody, aby zacząć wylewać stropy nad pierwszą kondygnacją.

Jak podkreśla Krzysztof Bojarski, dyr. SPZOZ w Łęcznej – Nowy obiekt szpitalny ma kosztować ok. 10 milionów złotych, a jego budowę finansujemy z własnych środków.

Budowa szpitala, w jego pierwotnym kształcie, kosztowała 92 552 860,83 zł (wartość robót budowlanych). Na wyposażenie szpitala powiat łęczyński otrzymał z budżetu państwa 14 mln zł oraz 2 mln zł z LW „Bogdanka” S.A. SPZOZ w Łęcznej jest jedynym szpitalem na Lubelszczyźnie, który nie jest zadłużony. (rk, tp)