Będą porządkować powiatowe drogi, sprzątać urzędy i kosić trawniki przy prywatnych daczach nad jeziorami. Zajmą się tym ludzie z Łęczyńskiej Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych.

Na pomysł założenia takiej spółdzielni wpadła Małgorzata Paprota, szefowa Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej, który zatrudnia aktualnie 87 osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Chodzi o to, że w kierowanym przez nią PZAZ nie wszyscy niepełnosprawni mogą ją otrzymać. Spółdzielnia socjalna ma chociaż w części wypełnić istniejącą lukę. Zatrudnienie znajdzie w niej od 10 do 13 osób niepełnosprawnych.

Spółdzielnia będzie zajmowała się m.in. zagospodarowaniem terenów zielonych, usługami komunalnymi, remontowo-budowlanymi, ochroniarskimi, opiekuńczymi, porządkowymi, sprzątaniem budynków czy utrzymaniem czystości w budynkach instytucji. Swoją siedzibę spółdzielnia będzie miała przy ul. Staszica 9 w Łęcznej, w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Magazyn sprzętu znajdzie miejsce w budynkach Zarządu Dróg Powiatowych przy ul. Przemysłowej 16.

Jeżeli uda się pozyskać środki, to spółdzielnia ruszy we wrześniu. Wcześniej trzeba zakupić niezbędny sprzęt. Poczynając od drobnego jak grabie czy łopaty, po specjalistyczny w postaci ciągników, kosiarek itp. Przyszłych pracowników trzeba też wyszkolić, a to wszystko wymaga sporych nakładów finansowych. Dlatego funkcjonowanie spółdzielni zależy od otrzymania wsparcia finansowego. Pomysłodawcy chcą je otrzymać z PFRON – nawet 280 tys. zł i funduszy unijnych – przynajmniej 120 tys. zł.

 

Łęczna 18 marca